Institut HIB • Delatnosti • Procena rizika od katastrofa
Procena rizika od katastrofa
Da li imate Procenu rizika od katastrofa i plan zaštite i spasavanja?
Koji zakon reguliše ovu oblast?
Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama “Službeni glasnik RS”, broj 87 od 13. novembra 2018. godine.
Šta je to procena rizika od katastrofa?
Procenom rizika od katastrofa identifikuju se vrsta, karakter i poreklo pojedinih rizika od nastupanja katastrofa, stepen ugroženosti, faktori koji ih uzrokuju ili uvećavaju stepen moguće opasnosti, posledice koje mogu nastupiti po život i zdravlje ljudi, životnu sredinu, materijalna i kulturna dobra, obavljanje javnih službi i privrednih delatnosti, kao i druge pretpostavke od značaja za odvijanje uobičajenih životnih, ekonomskih i socijalnih aktivnosti.
Šta je to plan zaštite i spasavanja?
Plan zaštite i spasavanja predstavlja operativni dokument čija pravilna upotreba ima za cilj zaštitu i spasavanje ljudi, materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine.
Plan zaštite i spasavanja definiše mere i aktivnosti, kao i snage i sredstva za sprečavanje i umanjenje posledica katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, kao način njihovog organizovanja i delovanja u vanrednim situacijama.
Plan zaštite i spasavanja su dužni da izrade i donesu svi subjekti koji imaju obavezu izrade Procene rizika od katastrofa.
Ko ima Zakonsku obavezu da izradi Procenu rizika od katastrofa i Plan zaštite i spasavanja?
- Republika Srbija;
- Autonomna pokrajina;
- Lokalne samouprave;
- Subjekti od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje (izuzev saveza, klubova i udruženja);
- Privredna društva;
- Zdravstvene ustanove (izuzev apoteka);
- Predškolske i školske ustanove i fakulteti za sve objekte u kojima borave deca, odnosno objekte u kojima se odvija nastava;
- Ustanove socijalne zaštite za objekte u kojima borave korisnici;
- Pravna lica koja upravljaju poslovnim, trgovačkim, sportskim, ugostiteljskim i smeštajnim objektima i objektima za razonodu kapaciteta više od 100 lica, a ako su objekti namenjeni za boravak dece do 14 godina, nezavisno od kapaciteta;
Kolike su kazne za neposedovanje procene i plana?
Zakon je predvideo da će se novčanom kaznom u iznosu od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniti za prekršaj pravno lice u slučaju da:
1) ne izradi, donese, odnosno ažurira procenu rizika od katastrofa;
2) ne izradi, donese, odnosno ažurira plan zaštite i spasavanja;
3) izrađuje procenu rizika od katastrofa i plan zaštite i spasavanja a nema ovlašćenje za izradu procene rizika od katastrofa i plana zaštite i spasavanja;
4) ne dostavi podatke neophodne za izradu procene rizika od katastrofa i planova zaštite i spasavanja.
Koliki period važenja imaju procena i plan?
Zakonodavac je predvideo da se Procena rizika od katastrofa, kao i Planovi periodično ažuriraju u skladu sa potrebama i novim okolnostima, u celini se ponovo izrađuje i donosi na svake 3 (tri) godine.
Procenu rizika od katastrofa i plan zaštite i spasavanja mogu da izrađuju jedino pravna lica koja imaju Ovlašćenje za izradu Procene rizika od katastrofa i Plana zaštite i spasavanja.
Institut za bezbednost i humanizaciju rada Novi Sad poseduje ovlašćenje i u mogućnosti je da vam pruži kvalitetnu uslugu.
Naš tim stručnjaka na raspolaganju vam je za sva dodatna pitanja i informacije.
Kontaktirajte nas na
Linkovi:
- Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama.pdf
- Metodologija izrade i sadržaj procene rizika od katastrofe i plana.pdf
- Uredba o osadržaju i načinu izrade planova zaštite i spasavanja u vandrednim situacijama.pdf
- Zakon o kritičnoj infrastrukturi.pdf
- Uredba o obaveznim sredstvima i opremi za ličnu, uzajamnu i kolektivnu zaštitu od elementarnih nepogoda i drugih nesreća.pdf
Plan zaštite od udesa
PLAN ZAŠTITE OD UDESA definisan je Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama (Sl. Glasnik RS br. 87/2018), Pravilnikom o vrstama i količinama opasnih materija, objektima i drugim kriterijumima (Sl. Glasnik RS br. 48/2016), Pravilnikom o načinu izrade i sadržaju plana zaštite od udesa (Sl. Glasnik RS br. 82/2012) i Pravilnikom o sadržaju informacija o opasnostima, merama i postupcima u slučaju udesa (Sl. Glasnik RS br. 18/2012).